Üretim Hattı

Örme

Örgü, sürekli bir iplik veya iplik seti tarafından oluşturulan ilmeklerin birbirine geçirilmesiyle kumaş oluşturma işlemidir. Örme bir kumaş genellikle dokuma bir kumaştan daha fazla gerilebilir. Örgüler genellikle iki geniş kategoriye ayrılabilir: atkılı örgüler -yani, düz, ribanalı, ters örgü, desenler ve çift örgüler- ve çözgülü örgüler -yani triko, Raşel ve Milano. Örgüde olduğu gibi, bir şerit, uzunlamasına uzanan, çözgüye karşılık gelen ilmeklerin bir sütunudur; bir sıra ise enine yönde uzanan, kabartmaya karşılık gelen döngülerin bir sırasıdır. Örme kumaşlar, dökümlü ve elastik özellikleri sayesinde kullanıcısına üst düzeyde kolaylık ve konfor sağlar. Örme kumaşların en avantajlı yönlerinden biri, vücudun her hareketine kolayca yanıt vermeleri ve orijinal şekillerine kolayca dönebilmeleridir. Bu nedenle giyim üretiminde çok yaygın olarak kullanılırlar. Nuryıldız, 70 örme makinesiyle yıllık 1.207.680 kg üretim kapasitesine sahiptir.

Merserize

Mercerize pamuk bazen inci pamuğu veya incili pamuk olarak adlandırılır. Bu, parlaklığını artırmak için başlıca bir dizi işlemden geçirilmiş pamuk ipliği veya kumaştır. Kumaş Merserizasyonu, boyalar ve çeşitli kimyasal apreler için kalıcı olarak daha büyük bir afinite kazandırmak için pamuklu kumaşlara uygulanan kimyasal bir işlemdir. Merserize etme ayrıca, kullanılan yönteme bağlı olarak, pamuklu kumaşa daha yüksek gerilme mukavemeti, daha fazla emicilik özelliği ve genellikle yüksek derecede parlaklık verir.

Laboratuvar

Modern tekstil üreticileri oldukça sofistike yöntemler kullanır ve çeşitli doğal, insan yapımı ve sentetik lifler kullanır. Kumaşların kalitesi ve dayanıklılığı, elyafların kalitesinden, doğru boya ve renklendirici seçiminden ve uygun üretim süreçlerinin kullanılmasından doğrudan etkilenir. Bu sektörde iplik ve kumaştan beklenen özelliklere uygun hammadde seçimi, bu hammaddenin işlenmesinde uygun makinelerin seçimi, üretim verimini ve ürün kalitesini etkileyen koşulların test ve analiz edilmesi, olası sorunların çözülmesi, üretim koşullarının iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulan yeni tekstil ürünlerinin teknik tasarımları önemli üretim aşamalarıdır. Laboratuvar süreci, hem insan sağlığı hem de çevrenin korunması için hayati önem taşıyan iplik eğirme, dokuma, örme ve terbiye işlemlerini içerir.

HT Boyama

HT makineleri enerji tasarrufu için kullanılır. Çift yönlü akışlı boyama sistemi ve basınçlı yastıklama sistemi ile polyester, pamuk ve akrilik elyaflarda flotte oranını düşük seviyelere indirir. Bu makinelerle boyama ipliğinin kalitesi önemli ölçüde iyileştirildi; ayrıca su, elektrik, para ve zaman şeklinde birçok kaynaktan tasarruf edilmektedir. Bu makineler, pamuk gibi uzun iplik boyama işlemlerini kısaltmak için tasarlanmıştır. Bu makineler %40’a kadar su ve %19’a kadar kimyasal tasarrufu sağlarken, üretim maliyetlerinden %30 tasarruf sağlıyor. HT makineleri, tekstil endüstrisinin boyama maliyetini önemli ölçüde azaltmak için getirdiği önemli değişikliklerden biridir. Ayrıca, boyanmış ipliklerin kalitesi iyileştirilmekte, su ve kimyasal kullanımı azaltılmaktadır. Nuryıldız, 16 HT makinesi ile yıllık 2.514.785 kg üretim kapasitesine sahiptir.

Pad Batch Boyama

Pad Batch boyama, yaygın olarak kullanılan yarısürekli boyama işlemlerinden biridir. Pad Batch boyama, popüler bir yarısürekli boyama işlemidir. Pad Batch, boyacılar ve boyahaneler tarafından uzun süredir bilinmektedir, ancak enerji krizleri ve çevresel düzenlemeler nedeniyle boyahaneler üzerindeki kontrol giderek daha da kısıtlayıcı hale gelmektedir. Basit ve güvenli boyama yöntemleri için gerekli hale gelmiştir. Pad Batch boyama, tekstil endüstrisinde tuz israfını azaltmak için en etkili yöntemdir. Ayrıca boyama işlemi sırasında enerji ve su tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Pad Batch boyama teknolojisi, geleneksel egzoz boyamaya kıyasla kumaş üretiminde %13 karbon ve %50’den fazla su tasarrufu sağlar. Nuryıldız, 2 Pad Batch boyama makinesiyle yıllık 1.411.200 kg üretim kapasitesine sahiptir.

Dijital Baskı

Dijital tekstil baskısı, dijital mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi kullanılarak çeşitli kumaşlar üzerine renkli desenlerin kabartıldığı bir tekniktir. Tekstil endüstrisindeki en umut verici gelişmelerden biri de dijital tekstil baskısıdır. Tasarım kalitesini koruma kabiliyeti ile dijital tekstil baskısı, artan tekstil baskısı talebini karşılamak için yeni fırsatlar yarattı. Bu baskı yöntemi ekran gerektirmez ve renk kısıtlaması yoktur. Dijital baskı, 3 boyutlu tasarımları basmak için de mükemmel bir seçimdir. Bu teknik, kumaşların yanı sıra doğrudan t-shirt, gömlek ve kot pantolon gibi giysilere baskı yapmak için de kullanılabilir.

Rotasyon Baskı

Rotasyon baskı, uzun metrajlı baskılarda en avantajlı baskı tekniğidir. Bu yöntemde basılacak kumaş, geniş bir lastik bant üzerinde sürekli dönen baskı silindirlerinin altından geçer. Makine parkuru ve ilk yatırım maliyeti açısından en pahalı baskı tekniğidir. Üretim hızı, rulo ve düz ekran film-druck baskıya göre daha yüksektir. Baskı işlemi, geniş lastik (battaniye) üzerinde sürekli dönen simetrik açılı deliklerden oluşan nikel silindir içerisinde pasta boyanın kumaşa transferi şeklinde gerçekleşir. Pasta boyanın kumaşa aktarma özelliğine göre bıçaklı ve mıknatıslı olmak üzere 2 kategoriye ayrılırlar. Kanatlı modellerde kabartmalı desenler daha başarılı bir şekilde yapılabilirken mıknatıslı modellerde tonlu, narin desenler yapılabilir.

Kuru Apreleme

Kuru apreleme, geçici veya yarı-dayanıklı bitişler üretmek için kullanılır. Kuru apreleme, hidro ekstraksiyon ve temizleme işleminden sonra yün kumaşın kurutulmasıyla başlar. Genel olarak süreç; tekstilin basınç, sıcaklık ve sürtünme gibi fiziksel ilkeleri kullanan bir makineden geçirilmesini içerir. Kurutma, kondisyonlama, şardonlama, kesme, presleme, dekatirleme ve buharlama kuru apreleme işlemlerine örnektir. Bu teknikler kumaşın fiziksel özelliklerini değiştirir. Kurutma, ısı enerjisi kullanılarak hem bağlı hem de sıvı suyun tekstilden uzaklaştırılması işlemidir. Kuru aprelemenin amacı; yünlü kumaşta görünüm, tutum, parlaklık, set ve boyutsal stabilite gibi gerekli özellikleri geliştirmektir. Hidrolojik genleşme ve gevşeme büzülmesi minimumda tutulmalıdır. Ancak iplik ve kumaşların kurutma işlemi ve kurutma mekanizması birbirinden farklıdır.

Konfeksiyon

Konfeksiyon, dikmek, kesmek, yapmak, işlemek, onarmak, bitirmek, birleştirmek, boyamak, bir giysinin tasarımını değiştirmek, başka bir kişinin bir giysinin tasarımını değiştirmesine neden olmak ve bir giysiye etiket yapıştırmak anlamına gelir. Kişisel kullanım amaçlı giysiler, şapkalar, eldivenler, el çantaları, çoraplar, kravatlar, eşarplar ve kemerler, bu işlemleri yaptırmak için sözleşme yapan bir kişi veya kişi tarafından satılır veya yeniden satılır. Ayrıca bu bölümle uyumlu, Endüstri İlişkileri Daire Başkanlığı yönetmeliğinde belirlenen hazır giyim sektöründe başka uygulama ve işlemler de bulunmaktadır. Endüstri İlişkileri Departmanı, bu tanımı mevcut ve gelecekteki endüstri uygulamalarına göre açıklığa kavuşturmak ve geliştirmek için Çalışma Komiserini atayarak, zaman zaman düzenlemeleri değiştirebilir. Ancak yönetmelikler, hazır giyim imalatının kapsamını hiçbir şekilde sınırlandırmayacaktır.